Vymenia nás roboty?

Umelá inteligencia (AI) je technológia, ktorá dokáže rozlúsknuť úlohy, na ktoré bolo doteraz potrebné používať ľudskú inteligenciu. Od klasických analytických nástrojov sa AI odlišuje tým, že sa do určitej miery vie správať ako ľudský mozog - dokáže sa učiť, rozumieť, argumentovať či reagovať na situácie, ktoré predtým nezažila. 

 

Príkladom je rozpoznávanie tvárí, pri ktorých AI reaguje na tvár v rôznych situáciách - v šere, nalíčenú, z profilu alebo v okuliaroch. Program využívajúci strojové učenie je schopný vybrať toho najvhodnejšieho kandidáta na pracovnú pozíciu, prípadne uhádnuť, čo som nakreslila alebo akú vec mu ukazujem. Na základe obrázkov z mamografu sa dokáže naučiť rozpoznať zhubné tkanivo alebo predpovedať príznaky depresie ešte predtým, než u človeka prepukne. 

Držíme ešte kormidlo v rukách my? 


Všeobecná umelá inteligencia, ktorú často vídavame v sci-fi filmových trhákoch, tu nie je a ani tak skoro nebude. Za každým algoritmom ešte stále treba hľadať človeka. Prístup “ja neviem, ja som to len naprogramoval, algoritmus je čierna skrinka a robí si, čo chce” je neospravedlniteľný a aj veľké technologické spoločnosti ho odsudzujú. Pretože to tak úplne nie je pravda. Ak hovoríme o tom, že sa umelá inteligencia priebežne učí, tak sa zákonite musíme spýtať, kto je jej učiteľ a z akých učebníc sa učí.


V našom prípade je učiteľ programátor a učebnice predstavujú dáta. Čiže ak chcem algoritmus naučiť, ako vyhodnotiť kreditné skóre pri žiadateľoch o pôžičku, dáme mu pravdepodobne históriu platieb a dáta klientov banky. Na učiteľovi potom je, ktoré časti učiva bude prízvukovať ako tie dôležité. Teda - či to bude pri žiadateľoch o pôžičku história platobnej disciplíny, rodinný stav, farba pleti či frekvencia zmeny zamestnania. 


Firmy intenzívne pracujú na vývoji testovacích mechanizmov, teda akejsi školskej inšpektorky - ak sa mám držať našej školskej terminológie - ktorá bude kontrolovať, či učitelia učia a učebnice sú objektívne. 

 

“Práce včerajška”


Niektoré technológie nahradia ľudí v ich činnostiach, to je neodškriepiteľný fakt. No väčšina z nich bude komplementárna k ľudskej práci, teda bude ďalej vyžadovať prácu ľudí. Rozdiel oproti minulým vlnám industrializácie bude v tom, že automatizácia a robotizácia ovplyvní najnižšie platené práce ľudí s nízkou kvalifikáciou. Korelácia medzi priemernou mzdou a rizikom automatizácie danej práce je vysoká. 

 

Automatizácia prevezme ako prvé monotónne, zdĺhavé a nudné činnosti, ktoré mnohí v práci považujú za utrpenie. Napríklad nahadzovanie dát do systému. Aký lepší typ práce by sme mali mašinám dať, ak nie tento? 

 

Najohrozenejšie sú teda pozície operátorov výroby, skladníkov, pozície v triedení a baliarňach či v produkcii potravín. Naopak, o prácu sa nemusia obávať inžinieri, učiteľské pozície, zdravotníci a ľudia pracujúci v sociálnych službách a opatere. Táto oblasť bude do budúcna takisto rásť významom aj počtom zamestnancov. Ďalší, ktorí sa o svoju prácu nemusia báť ani náhodou, sú kozmetičky, kaderníčky alebo holičstvá. No a o prácu neprídu ani upratovačky. Z kvalifikovaných prác sú to napríklad psychológovia či zákonodarci. 

 

Ako teda bude vyzerať spolupráca človeka s umelou inteligenciou? Po príklady sa dá ísť ďaleko do histórie k parostroju, ale bližším príkladom môže byť Excel. Keď Microsoft prišiel s programom, ktorý bol schopný robiť zložité matematické výpočty a úkony v okamžiku, tvrdilo sa, že účtovnícke pozície zaniknú. Nezanikli, iba účtovníci pracujú inak - s využitím tabuliek, ktoré im zjednodušili prácu a zbavili ich napríklad ručného počítania. 

 

Existujú aj katastrofické scenáre, ktoré hovoria o polovici pracovných pozícií, ktoré zmiznú v najbližších dekádach. Dôvod, prečo sú tieto predpovede prehnané, je prozaický. Automatizácia nezasiahne celú pracovnú pozíciu, ale iba niektoré úkony. V priemere sa odhaduje automatizácia okolo tretiny náplne práce. To znamená, že pozícia pracovníka na prepážke pošty nazanikne, ale odpadnú niektoré z úkonov, ktoré v súčasnosti vykonáva. 

 

Je však jasné, že určité percento pracovníkov príde o svoje miesto. A za každým z nich je príbeh jednotlivca, na to samozrejme nemôžeme zabúdať. Aj preto bude dôležité, ako na zmeny budú reagovať sociálne systémy štátov. Finančné benefity ako podpora v nezamestnanosti nebudú plniť svoju funkciu dostatočne. Naopak, oveľa väčší dôraz sa bude musieť klásť na rekvalifikáciu a celoživotné učenie. Nezamestnaní sa budú musieť rýchlejšie prispôsobiť a štát im v tomto musí pomôcť. Čím dlhšie je totiž pracovník mimo zamestnania, tým ťažší je preňho návrat na trh práce. Preškoľovanie a podporné programy budú oveľa bežnejšie než dnes. A niekto ich bude musieť zabezpečovať - aj toto budú jedny z nových pozícií, ktoré budú vznikať. 

 

Zároveň bude dôležité zamerať sa na zručnosti, ktoré budú zamestnanci v budúcnosti potrebovať. Je mýtus, že nás všetkých zachráni, ak sa naučíme kódovať. Práve naopak. Budú to silné analytické zručnosti, kreativita, komunikačné schopnosti, schopnosť prispôsobiť sa zmenám či schopnosť tímovej práce a prijímania kritickej spätnej väzby. 

 

Kto nás zachráni?


Ozajstná zodpovednosť si bude vyžadovať nové koalície, nový spôsob riešenia problémov, pretože technológie nepoznajú fyzické hranice. Zodpovední lídri dneška musia spolupracovať so zástupcami firiem, občianskou spoločnosťou a výskumníkmi na vysvetľovaní prínosov a rizík technológií a aj na ochrane komunít, ktoré sú vystavené najväčšiemu riziku zo strany AI. 


Verejný sektor sa musí sústrediť na investície do výskumu a vývoja, do vzdelania a do podpory fungujúcich iniciatív, ktoré pripravujú pracovnú silu na nový, dynamickejší svet. Súkromný sektor musí na druhej strane prevziať svoju rolu v oblasti vzdelávania a spolupracovať na definícii zručností potrebných pre 21. storočie, na rekvalifikácii zamestnancov a na kladení dôrazu na transparentnosť, spravodlivosť a zodpovednosť, ktoré musia byť vždy nad záujmom jednotlivcov. 


No a občania - my - musíme pochopiť, že pozitíva a pohodlie, ktoré si vďaka technológiám môžeme dopriať, nesie so sebou aj nutnosť prispôsobiť sa rýchlym zmenám a zodpovednosť, ktorú má každý voči sebe samému a spoločnosti. A tam vidíme aj obrovskú rolu nás - tých, ktorí sú na tej “svetlej strane” prichádzajúcej technologickej revolúcie. Pretože dôvera je to jediné, čo môže navigovať spoločnosť cez rozbúrené vlny technologickej revolúcie.

Adela Zábražná
Executive Manager
 • articles

  Jul 11, 2019

  Internet vecí sa stáva tou ďalšou “veľkou vecou”

 • reports

  Jun 18, 2019

  Prvý OpenGate pilotného ročníka OpenLab máme úspešne za sebou

 • events

  Jun 3, 2019

  SAPIE Meet & Learn v spolupráci s Neulogy Ventures

 • press

  May 21, 2019

  OpenLab zvyšuje kvalitu digitálneho vzdelávania na stredných školách

 • press

  May 21, 2019

  Iniciatíva Vráťsa.sk chce pritiahnuť Slovákov zo zahraničia domov srdiečkom aj džobmi

 • events

  May 16, 2019

  Prvá mapa slovenských inovátorov je už online!

 • events

  Apr 17, 2019

  Sapie Meet & Learn tentokrát v spolupráci s WEZEO

 • articles

  Mar 25, 2019

  Coworky na vzostupe - prečo sú dôležité pre budúcnosť Slovenska?

 • press

  Feb 15, 2019

  Hľadáme novú hlavu SAPIE!

 • articles

  Feb 11, 2019

  Zdieľaná ekonomika rastie aj na Slovensku

 • articles

  Feb 6, 2019

  Ignorujú slovenské univerzity rozmach inovácií?

 • articles

  Jan 23, 2019

  Inovujme Európu (kým je ešte čas)

 • events

  Jan 15, 2019

  Sapie Meet & Learn v Crowdberry kaviarni

 • articles

  Jan 13, 2019

  Digitálna ekonomika nie je len IT

 • reports

  Dec 19, 2018

  SAPIE v roku 2018

 • events

  Dec 12, 2018

  Digitalizácia môže zvýšiť HDP Slovenska o 16 miliárd EUR

 • events

  Nov 27, 2018

  Ďalšie SAPIE Meet & Learn stretnutie hostil Electronic-star

 • events

  Nov 19, 2018

  SAPIE reprezentuje Slovensko v spoločnej deklarácii CEE krajín

 • articles

  Nov 1, 2018

  The First Comprehensive Map of the Slovak Innovative Ecosystem is Here

 • reports

  Oct 30, 2018

  Vznikla prvá mapa slovenských inovátorov

 • events

  Sep 21, 2018

  SAPIE Meet & Learn sme odštartovali v Pixel Federation

 • articles

  Sep 20, 2018

  Čo sú klastre a prečo sú dôležité pre slovenskú inovatívnu ekonomiku?

 • events

  Aug 30, 2018

  FutureNow spustila nový koncept, ktorý v októbri oživí Bratislavu technológiami a startupmi

 • press

  Jul 18, 2018

  Reakcia SAPIE na rozhodnutie Európskej komisie o 4 miliardovej pokute pre Android

 • reports

  Jul 16, 2018

  Prednášali sme pre študentov z Mexika na letnej škole biznisu a marketingu EUBA pre študentov

 • articles

  Jun 1, 2018

  Druhý ročník Falling Walls Lab Slovakia pozná svojich víťazov

 • articles

  May 29, 2018

  Four years of SAPIE on a mission to help innovation grow

 • articles

  Apr 26, 2018

  Právna úprava o autorských právach sa môže stať nočnou morou inovátorov

 • articles

  Apr 19, 2018

  Ako na zdanenie digitálnej ekonomiky v EÚ?

 • articles

  Mar 20, 2018

  Our take on regulating platforms in the EU

 • articles

  Mar 15, 2018

  Will startups be hit by copyright torpedo?

 • press

  Feb 16, 2018

  Infographic of the month: Digital Single Market in 2018

 • press

  Jan 15, 2018

  Infographic of the month: Is your company ready for GDPR?

 • events

  Dec 2, 2017

  The Danube Valley: From Manufacturers to Innovators

 • reports

  Dec 1, 2017

  New report on Slovakia’s top scale-ups launched by Neulogy, EIT Digital and SAPIE

 • press

  Nov 30, 2017

  SAPIE joins the ranks of signatories of the Diversity Charter

 • events

  Nov 16, 2017

  SAPIE and EIT Digital joint event promotes acceleration opportunities in Slovakia

 • events

  Oct 30, 2017

  SAPIE joins forces with Neulogy to promote acceleration opportunities for Slovak startups

 • reports

  Oct 22, 2017

  Prague European Summit 2017 Study is out!

 • events

  Oct 18, 2017

  SAPIE joined Allied for Startups Annual Summit 2017: If you are not at the table, you are on the menu

 • events

  Oct 15, 2017

  Techstars meet SAPIE @ Google

 • press

  Sep 5, 2017

  When did the Slovak research disappear?

 • reports

  Jun 29, 2017

  The first V4 Startup Report is out!

 • reports

  Jun 1, 2017

  Read through our Annual Report 2016

 • articles

  Apr 27, 2017

  SAPIE joins coalition highlighting priorities for Digital Content Directive

 • articles

  Apr 5, 2017

  Test your digital skills with IT Fitness Test 2017

 • reports

  Mar 24, 2017

  The Titans of Tomorrow: Scale-up Study for Slovakia published by SAPIE

 • reports

  Nov 2, 2016

  The first SAPIE Slovak Startups Report 2016 is out!

 • press

  Nov 2, 2016

  SAPIE broadens scope and changes name

 • events

  Nov 1, 2016

  Smart City 360° Summit returns to Bratislava in 2016

 • articles

  Aug 15, 2016

  Google Slovakia launched Digital Garage - and we were there!

 • reports

  Jun 1, 2016

  Read through our Annual Report 2015

 • articles

  Apr 15, 2016

  CCIA & SAPIE Presented EU Presidency Recommendations to Slovak Leaders