Digitalizácia môže zvýšiť HDP Slovenska o 16 miliárd EUR

Ak by sa Slovensko úrovňou digitalizácie priblížilo krajinám západnej a severnej Európy, do roku 2025 by mu to prinieslo ročne dodatočných 16 miliárd eur v HDP. To je napríklad takmer päťnásobok výdajov štátu na vzdelávanie a školstvo za rok 2018. Slovensko by sa tak stalo jednou z najvýkonnejších ekonomík v Európe a využilo by tak potenciál, ktorý na rast digitálnej ekonomiky má. Tieto a mnohé ďalšie zistenia priniesla nová štúdia globálnej konzultačnej spoločnosti McKinsey “The rise of Digital Challengers - Perspective on Slovakia”. Súčasťou podujatia, na ktorom bola štúdia predstavená, bola aj diskusia, ktorej sa ako panelistka zúčastnila aj naša výkonná manažérka Adela Zábražná. 

Výsledky štúdie v úvode predstavili zástupcovia McKinsey - Dan Svoboda, Michal Skalský a Helena Šarkanová. Prečo je v súčasnosti digitalizácia pre Slovensko kľúčová? Rast ekonomiky na Slovensku je vysoký, no tradičné zdroje rastu slabnú - výhoda lacnej práce ako tradičného zdroja rastu sa pomaly stráca a investujeme stále menší podiel HDP, čím sa nám nedarí dohnať investičný dlh. Naša produktivita HDP na odpracovanú hodinu zaostáva za zvyškom Európy. Ekonomika trpí nedostatočnou kapitalizáciou. Výhodou je relatívne nízka miera nezamestnanosti a počet odpracovaných hodín je nad priemerom EÚ. Za týchto podmienok urýchlenie digitalizácie predstavuje pre Slovensko veľkú šancu. Pri scenári zrýchlenej digitalizácie môže digitálna ekonomika do roku 2025 narásť na 20,9 miliardy eur, čo by predstavovalo 17 % celkového HDP Slovenska. 

Slovensko má skvelé predpoklady na využitie príležitostí digitalizácie, kľúčové sú najmä 4 oblasti: máme dobré makroekonomické výsledky - sú nimi rastúca ekonomika a nízka cena práce, máme vysokokvalitnú a dostupnú digitálnu infraštruktúru, relatívne veľký objem a vysokú kvalitu absolventov v oblastiach IKT (Informačné a komunikačné technológie) a STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics - Veda, Technológie, Inžinierstvo a Matematika) a poslednou kľúčovou oblasťou je živý a rastúci digitálny ekosystém (práve vďaka firmám ako sú Exponea, WebSupport, ESET, Pixel Federation, ULTRA PLAST, GymBeam…). 

Odporúčania od McKinsey, ako využiť príležitosti digitalizácie, sú na pohľad jednoduché - súbežne spolu musia konať jednotlivci, podnikatelia a aj štát. Jednotlivci by sa mali vzdelávať, zlepšiť svoje technické zručnosti, využívať možnosti, ktoré digitálne nástroje poskytujú. Podnikatelia dostali odporúčania, aby modernizovali základy a IT štruktúru svojho biznisu, posilnili svoj IT talent a obnovili svoj biznis model pre dobu digitálnej ekonomiky. Štát musí intenzívnejšie vzdelávať mládež, vzdelávať ľudí celoživotne, bojovať proti odlivu mozgov do zahraničia, mal by podporovať využívanie technológií vo verejnom sektore, podporovať využívanie technológií podnikateľmi, vylepšovať ekosystém pre slovenské start-upy a začínajúcich podnikateľov a posilniť spoluprácu pre zvýšenie miery digitalizácie na regionálnej a európskej úrovni. 

S tým súvisí aj dôležitosť spolupráce so susednými ekonomikami. . Výmenou skúseností a budovaním spolupráce znižujeme riziko škodlivej konkurencie, čo dáva priestor pre vytvorenie centier excelentnosti a podporuje regionálnu koordináciu a plánovanie. Východiskové pozície Slovenska a jeho susedov sú podobné, rovnako aj problémy, ktoré riešime. Trápi nás najmä odliv mozgov do zahraničia a potreba rekvalifikácie pracovnej sily. 

Po prezentácii štúdie prebiehala panelová diskusia, okrem Adely Zábražnej za SAPIE sa jej zúčastnili Rasťo Kulich (Google Slovakia), Peter Irikovský (Exponea) a Kamil Harňák (Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu).  Všetci diskutujúci sa zhodli na tom, že čas konať je práve teraz, inak môže Slovensku ujsť vlak. Hoci zažívame obdobie ekonomickej prosperity, v raste pomocou tradičných zdrojov existujú stále mnohé limity. Je potrebné uvedomiť si, že technológie, najmä automatizácia, podstatne zmenia ekonomiku a pracovný trh na Slovensku. Efektívna digitálna transformácia vyžaduje jednoznačnú digitálnu agendu, ktorá nezostane na papieri, ale bude dôsledne implementovaná. 

Kamil Harňák sa vyjadril, že na to, aby fungovala digitálna ekonomika, je nevyhnutný funkčný ekosystém v podobe trojuholníka: súkromný sektor - akademická obec - štát. Neustále sa o problémoch digitálnej ekonomiky iba diskutuje, no treba začať od seba. Štát má veľa priestoru na zlepšenie, napríklad v e-governmente alebo v pomoci start-upom. V prvom rade si musí osvojiť digitalizáciu a jej procesy samotná vláda. 

Rasťo Kulich ku Kamilovmu trojuholníku funkčného ekosystému pridal ešte médiá, ktoré by sa mali stať akýmisi ambasádormi digitalizácie. Podľa jeho slov bolo Slovensko v minulosti “Death Valley”, odvtedy nastal obrovský posun, ale aj tak ešte musíme pridať. Budúcnosť vidí aj v projektoch, ako je Digitálna garáž, ktorá vyškolila už vyše 50 000 ľudí. To podľa neho súvisí s úlohou jednotlivcov - uvedomiť si, že vzdelávanie nekončí na vysokej škole, ale je to celoživotný proces a je skvelé, že je tu možnosť vzdelávať sa online. 

Adela do diskusie prispela poznatkom, že by bolo skvelé mať na Slovensku úrady, ktoré by boli vyhradené na konkrétnu agendu (napr. v Dánsku existuje Ministerstvo pre podnikanie a inovácie a Ministerstvo pre digitalizáciu verejného sektoru, majú aj svojho digitálneho diplomata). Ďalším skvelým príkladom úspešnej digitalizácie je Estónsko, ktorí začínali v 90. rokoch na nule, a výrazne im pomohlo, že mali vo vláde mladých ľudí, ktorí sa nebáli zmien. Vo svojich začiatkoch sa učili od Fínska, dnes je to naopak, Estónsko je digitálnym lídrom - zaviedli napríklad to, že nemusíte pri sebe nosiť vodičský preukaz ani vo Fínsku, ani v Estónsku, nakoľko majú prepojené databázy. 

Ako si rečníci predstavujú dokonalé digitálne Slovensko? Rasťo Kulich by chcel, aby jediný papier, ktorý bude potrebovať štátna správa, bol naozaj ten toaletný :) Aby existovalo viac firiem typu ESET, Sygic či Websupport. A keď už aj bača na Liptove bude predávať žinčicu cez svoj e-shop, môžeme si povedať, že sme tam! Adela Zábražná vidí dokonalé digitálne Slovensko ako miesto, ktoré dokáže občanom zabezpečiť služby tak, aby pri tom vykonávali čo najmenej úkonov a tiež miesto, ktoré firmám uľahčí život používaním digitálnych služieb. 

Na záver podujatia sa diskutéri zhodli, že sa o digitále musíme baviť, musíme sa pýtať, rozprávať a svoje otázky smerovať najmä na participantov digitálneho priemyslu. Vďaka diskusii a zdieľaniu potrieb občania aj firmy pomôžu definovať požiadavky na nový digitálny svet, ktorý funguje pre každého.  súčasná generácia automaticky vytvárala požiadavky na digitálny svet.

The Rise of Digital Challengers report TU.

SAPIE
SAPIE
 • articles

  Aug 6, 2019

  Vymenia nás roboty?

 • articles

  Jul 11, 2019

  Internet vecí sa stáva tou ďalšou “veľkou vecou”

 • reports

  Jun 18, 2019

  Prvý OpenGate pilotného ročníka OpenLab máme úspešne za sebou

 • events

  Jun 3, 2019

  SAPIE Meet & Learn v spolupráci s Neulogy Ventures

 • press

  May 21, 2019

  OpenLab zvyšuje kvalitu digitálneho vzdelávania na stredných školách

 • press

  May 21, 2019

  Iniciatíva Vráťsa.sk chce pritiahnuť Slovákov zo zahraničia domov srdiečkom aj džobmi

 • events

  May 16, 2019

  Prvá mapa slovenských inovátorov je už online!

 • events

  Apr 17, 2019

  Sapie Meet & Learn tentokrát v spolupráci s WEZEO

 • articles

  Mar 25, 2019

  Coworky na vzostupe - prečo sú dôležité pre budúcnosť Slovenska?

 • press

  Feb 15, 2019

  Hľadáme novú hlavu SAPIE!

 • articles

  Feb 11, 2019

  Zdieľaná ekonomika rastie aj na Slovensku

 • articles

  Feb 6, 2019

  Ignorujú slovenské univerzity rozmach inovácií?

 • articles

  Jan 23, 2019

  Inovujme Európu (kým je ešte čas)

 • events

  Jan 15, 2019

  Sapie Meet & Learn v Crowdberry kaviarni

 • articles

  Jan 13, 2019

  Digitálna ekonomika nie je len IT

 • reports

  Dec 19, 2018

  SAPIE v roku 2018

 • events

  Nov 27, 2018

  Ďalšie SAPIE Meet & Learn stretnutie hostil Electronic-star

 • events

  Nov 19, 2018

  SAPIE reprezentuje Slovensko v spoločnej deklarácii CEE krajín

 • articles

  Nov 1, 2018

  The First Comprehensive Map of the Slovak Innovative Ecosystem is Here

 • reports

  Oct 30, 2018

  Vznikla prvá mapa slovenských inovátorov

 • events

  Sep 21, 2018

  SAPIE Meet & Learn sme odštartovali v Pixel Federation

 • articles

  Sep 20, 2018

  Čo sú klastre a prečo sú dôležité pre slovenskú inovatívnu ekonomiku?

 • events

  Aug 30, 2018

  FutureNow spustila nový koncept, ktorý v októbri oživí Bratislavu technológiami a startupmi

 • press

  Jul 18, 2018

  Reakcia SAPIE na rozhodnutie Európskej komisie o 4 miliardovej pokute pre Android

 • reports

  Jul 16, 2018

  Prednášali sme pre študentov z Mexika na letnej škole biznisu a marketingu EUBA pre študentov

 • articles

  Jun 1, 2018

  Druhý ročník Falling Walls Lab Slovakia pozná svojich víťazov

 • articles

  May 29, 2018

  Four years of SAPIE on a mission to help innovation grow

 • articles

  Apr 26, 2018

  Právna úprava o autorských právach sa môže stať nočnou morou inovátorov

 • articles

  Apr 19, 2018

  Ako na zdanenie digitálnej ekonomiky v EÚ?

 • articles

  Mar 20, 2018

  Our take on regulating platforms in the EU

 • articles

  Mar 15, 2018

  Will startups be hit by copyright torpedo?

 • press

  Feb 16, 2018

  Infographic of the month: Digital Single Market in 2018

 • press

  Jan 15, 2018

  Infographic of the month: Is your company ready for GDPR?

 • events

  Dec 2, 2017

  The Danube Valley: From Manufacturers to Innovators

 • reports

  Dec 1, 2017

  New report on Slovakia’s top scale-ups launched by Neulogy, EIT Digital and SAPIE

 • press

  Nov 30, 2017

  SAPIE joins the ranks of signatories of the Diversity Charter

 • events

  Nov 16, 2017

  SAPIE and EIT Digital joint event promotes acceleration opportunities in Slovakia

 • events

  Oct 30, 2017

  SAPIE joins forces with Neulogy to promote acceleration opportunities for Slovak startups

 • reports

  Oct 22, 2017

  Prague European Summit 2017 Study is out!

 • events

  Oct 18, 2017

  SAPIE joined Allied for Startups Annual Summit 2017: If you are not at the table, you are on the menu

 • events

  Oct 15, 2017

  Techstars meet SAPIE @ Google

 • press

  Sep 5, 2017

  When did the Slovak research disappear?

 • reports

  Jun 29, 2017

  The first V4 Startup Report is out!

 • reports

  Jun 1, 2017

  Read through our Annual Report 2016

 • articles

  Apr 27, 2017

  SAPIE joins coalition highlighting priorities for Digital Content Directive

 • articles

  Apr 5, 2017

  Test your digital skills with IT Fitness Test 2017

 • reports

  Mar 24, 2017

  The Titans of Tomorrow: Scale-up Study for Slovakia published by SAPIE

 • reports

  Nov 2, 2016

  The first SAPIE Slovak Startups Report 2016 is out!

 • press

  Nov 2, 2016

  SAPIE broadens scope and changes name

 • events

  Nov 1, 2016

  Smart City 360° Summit returns to Bratislava in 2016

 • articles

  Aug 15, 2016

  Google Slovakia launched Digital Garage - and we were there!

 • reports

  Jun 1, 2016

  Read through our Annual Report 2015

 • articles

  Apr 15, 2016

  CCIA & SAPIE Presented EU Presidency Recommendations to Slovak Leaders